V letošních volbách uspěli Piráti mimo jiné i s myšlenkou tzv. základního příjmu.
Tedy ve zkratce s myšlenkou, že by každý občan dostal od státu nějakou předem danou sumu, aby měl nějakou jistotu.
To je krásná myšlenka, stejně jako v jedné pohádce byla krásná myšlenka, že v potoce poteče pivo a na stromech porostou jitrnice. Ale i v té pohádce bylo vidět, že ty jitrnice někdo musel nejdřív udělat (a ti dělníci při výrově dost od Pandrholy trpěli), poté je rozvěsit po stromech, nebo pivo uvařit a odvézt k potoku, kde pak někteří mohli užívat plodů práce jiných, kteří na tom jsou stejně jako oni, jen mají tu „smůlu“,  že pracují.
Podobné je to i s tím základním příjmem.  Všichni kdo jsme ekonomicky činní do státního rozpočtu nějakým způsobem ročně odvedeme přibližně 1 bilion korun, to že to státu nestačí a ještě se zadlužuje, je zase na jinou pohádku. Takže máme hromádku peněz a chceme zajistit všem rovným dílem základní příjem.
I když jsem se nedávno dočetl, že matematika je rasistická, neubráním se alespoň elementárním matematickým operacím, snad se za to ještě nezavírá.
Tedy k dispozici máme (vloni jsme měli) 1 219 000 000 Kč je nás 10 milionů, tedy na každého jednoho z nás připadá díl zvící asi 10 tisíc měsíčně.
To je celkem příjemná suma ne?
To by mohl být ten zaručený příjem. Ale v rozpočtu by tedy nezůstalo nic a stát by tak neměl peníze na vše co pro nás dělá.
To je pro spoustu lidí hrozná představa, mé srdce libertariána však zaplesá.
Na ta čísla se dá koukat i jinak, tedy tak, že nám stát každému včetně nemluvňat sebere 10 tisíc.
V základním přijmu by nám je mohl vrátit, a když se nad tím zamyslíme ještě hlouběji, je tedy zbytečným prostředníkem a lidi by ty peníze mohli utratit za to, za co by sami chtěli.
Takže pokud to povede k minimálnímu státu, ve kterém budou jen úředníci na přerozdělení vybraných berní na základní příjem, není to špatná myšlenka.  Ale obávám se že takto edukovat lid k životu bez státu asi předkladatelé v úmyslu neměli.
Takže mají jen dvě jiné možnosti. Bud nás nějak donutí odevzdat ne 10 ale 20 tisíc, aby nám 10 mohli vrátit, což je pitomost, která musí dojít i jim, a nebo stejně jako v té pohádce o Pandrholovi ten příjem dostanou jen ti, kteří budou více řvát a většina jim v potu tváře ti jitrnice a piva bude vyrábět a vozit až pod nos. Obávám se ale, že obě varianty jsou v plánu, tedy že seberou 20 a navíc ještě budeme vyrábět jitrnice, tedy v podstatě jako dosud, jen se zvýší počet Dařbujánů.
A z toho mi dobře není