Fenoménem posledních několika let se stal pořad výměna manželek, nedávno jsem četl zamyšlení nějaké psycholožky, proč je ten pořad tak oblíbený. Vzbuzuje prý v divácích pocit, že jsou vlastně životními vítězi, protože na obrazovce, díky strategii výběru dramaturgů, vidí často ztroskotance, kteří žijí v opravdu nuzných poměrech.
Tak jsem se rozhodl jeden díl sledovat. Možná jsem si u něj trochu klimbnul, tak nevím jestli ho odvyprávím přesně
Tatík, myslím že se jmenoval Ondra, tam byl takový vesnický buran ve zmijovce. Nechal se titulovat velkostatkář, i když soused na kameru prozradil, že ten statek obratně ukradl bývalému majiteli ze Slovenska, který při dělení republiky měl jiné starosti na Slovensku, a sem se už nevrátil.
Ondra pak přikoupil i další statky, a dokonce místní továrničku na hnojiva. Za některé nezaplatil, tak o ně přišel, další pronajímá dál, no znáte takový ten vesnický šizuňk.
Ale není lakomý a lidem okolo tu a tam něco dá, nebo je na chvíli zaměstná u sebe na statku. Sice dluží kam se podívá, ale to mu nebrání plánovat výstavbu bazénu u sebe na statku, protože sousedovic Anička tuhle vyhrála okresní přebor v plavání a na tréninky musí jezdit autobusem až do sousedního okresu.
Takže dost lidí ve vesnici ho vidí jako frajera, který umí. U něj doma to zase tak slavné není sice přesvědčil lidi ve vesnici, že mu všichni dávají půlku svých výplat, aby mohl dostavit ten bazén a tuhle mluvil i o velkém lomu na nějaký drahý kámen nebo co, vedle vesnice.
Prý už mluvil s nějakejma Australanama, ze mu na to půjčej a rozjedou to ve velkým. Takže doma je trochu dusná atmosféra, synek je nezaměstnaný ale Ondra mu celkem slušné platí apanáž, na kterou si občas musí tak půjčit, ale synek je alespoň doma a nedělá bordel.
Tuhle Ondra prodal traktor e statku a babičce, která právě stonala koupil fakt velkou televizi a synkovi luxusní tablet. Protože babička stonala fakt hodně zakázal celé rodině chodit ven a všechno kupoval on sám. Nikdo neví od koho, a kde na to vzal, ale Maminka už tuší, že se zase zadlužil a ty nákupy mu dělal místní známý opilec, který toho navíc půlku ukradnul. S tím se maminka svěřila v druhé rodině.
Že prý má už Ondry dost a ráda by se poohlédla po jiném.
Což o to, nápadníků se kolem ní točí dost, ale ona má pocit, že jsou všichni dost podobní Ondrovi. Třeba Džony, jehož tatínek byl někde zdaleka, by rozhodně nedával nic nikomu mimo rodinu, protože všude kolem je to samej ksindl, kterej by přišel na statek všechno rozkrást, tak statek zalýgruje a nikoho už do něj nepustí! Franta říká to samý, a má navíc nápad, že by místní hokynář mohl prodávat jen věci od něj ze statku, že by to vesnici dost pomohlo, protože brambory z Kolína se beztak nedaj žrát a u nás ve vesnici bude víc práce při sklizni.
To se mamce nezdá, ty brambory z Kolína ji celkem chutnají a navíc jsou levnější, protože v Kolíně neprodali traktor, a tak lidi místo vykopávání brambor můžou dělat něco jinýho.
Láďa se zase kamarádí s knihovnicí a farářem, ten ji otravuje učenými řečmi, které pochytal na faře a v knihovně, ale ona si vzpomíná, že když to sním před léty táhla, tak ji i přes slibné řečičky ukradl prstýnek po babičce a koupil si za něj velkýho Hummera z Rakouska půjčoval si stejně jako Ondra. Další nápadník je Lojza, je to mladej sympaťák, sem tam si dá trávu a po ní opravdu krásně básní jak jednou bude všechno všech a budeme si navzájem věci půjčovat, ale do té doby se maminka obává, že ji sebere statek aby na ty nápady měl peníze, takže toho taky ne.
Pak je tam takový nesmělý svobodný mládenec, ale u něho se zase bojí jeho nápadů, jako že by mu nemusela dávat půlku výplaty, ale hospodařit si sama.
Synek by přestal dostávat apanáž, a v místním kvelbu by se mohlo prodávat cokoliv a navíc by se nemusel platit místní zkrachovalec, který hokynáři sedí u kasy a počítá mu každou korunu, kterou utrží, aby Ondru náhodou ten kšeftař neokradl o jeho polovinu. Dále říká, že je zbytečné platit i příspěvky do zahrádkářského svazu ve vedlejší vesnici, kde Ondra sice zahrádku nemá, ale rád se chodí vykecat na jejich schůze. A navíc odtamtud přiveze hromadu cuket.
Sice je doma nikdo nejí, ale je jich za víc peněz, než stojí příspěvky, tak se to prý vyplatí.
Prostě je to takový ten blázen, co se nestará jak žijí druzí, ale rád by splatil dluhy a nechal každého člena rodiny dělat co ho baví a na co nebude potřebovat peníze ostatních, které si tu a tam i maminka musí půjčovat.
Takže toho si asi taky nevybere.

No řeknu vám ta epizoda byla taková smutná a moc jako životní vítěz jsem se po ní necítil. Ale třeba si maminka nakonec jednou toho svobodného mládence vyhlédne a zkusí to s ním. Moc bych jí to přál. Ale asi se postupně spustí se všemi ostatními, než to pozná…