Nejsme slepí

Včera iniciativa milion chvilek pro demokracii pořádala demonstraci a pochod proti změnám na postu ministra spravedlnosti, který si jako zázrakem uvědomil, že ho to tam vlastně nebaví a přenechá své místo komunistické prokurátorce, která jak už ukázala v ústeckém kraji, umí věci řešit rychle a ve prospěch politika, který ji pase.
Po hejtmance z ČSSD, to je holt nyní přímo estébák. 
A to byl důvod proč se mnoho lidí sešlo po celé republice. Sešli jsme se i my v Liberci kdy jsme pochodem došli na náměstí, kde jsme si vyslechli několik projevů vyjadřujících rozhodný nesouhlas s podobným stylem politiky. 
Zaskočily mě na celé akci dvě věci. 
Poprvé ta slepá víra v EU, že je schopná s tím něco udělat, ač jen a jen díky EU a jejím dotacím a regulacím, je Babiš tam, kde teď je, a kromě resoluce evropského parlamentu se v EU neozval jediný hlas, který by žádal nějaké kroky. Ano, je tu zpráva OLAF, ale takových zpráv a obvinění už EU prošlo a nic se nestalo, jen jednou jedinkrát odstoupila komise pár dní před vypršením mandátu a ještě to její šéf oslavuje, protože tím dal svému nástupci právo “vyhodit” komisaře, to on před tím nesměl a svou zkorumpovanou komisařku vyhodit nesměl tak musela odstoupit celá komise, nyní již  předseda komise mlže vyrazit komisaře, kdy se mu zlíbí. Zaráží mě ta víra v úřednickou EU, která snad nikdy nehospodařila tak, aby to prošlo její vlastní institucí – dvorem auditorů, V tu EU, která neváhala posvětit komisařem i usvědčeného defraudanta Barrota.  
V jednom z projevů zaznělo i to, jak důležité jsou volby do evropského parlamentu, který ovlivní i to, kdo bude českým komisařem v další komisi. Opravdu nerad beru lidem jejich iluze, ale pokud vím, tak komise se sestavuje asi takto:
Evropská rada (za naší zemi tedy Babiš) navrhne předsedu komise, kterého musí schválit parlament, takže i kdyby všichni čeští poslanci byli proti, mnoho s (i) Babišovým kandidátem nenadělají. Takže Babiš za naši zemi schválí předsedu komise, toho posvětí parlament a dál?
 Členské země navrhnou své komisaře. Kdo bude komisaře navrhovat za ČR? Ano, vláda, které předsedá kdo? 
Správně. 
Když tento komisař projde tzv. grilováním je tam, a je otázka jak moc půjde proti člověku, který ho do té funkce nominoval a může ho z ní i odvolat jako kdysi Gross Teličku.   Osobně nechápu, jak tomu spolku může ještě někdo věřit, ale víra je věc osobní a já taky poměrně dlouho věřil na ježíška, tak se jim nechci posmívat.

Dokud Babišovi budou voliči baštit jeho sliby a rétoriku, je prostě zde a nehne s ním téměř nic. Neříkám to poprvé, ale ní to vina Babiše. Je to vina špatné ústavy a vlastně celého nastavení systému, kdy má politik neuvěřitelně silnou pozici ovlivňovat každodenní život lidí. Dokud nedojde ke změnám ústavy k jasnému vymezení, kam až smí politik jít a kam naopak jít nesmí, nezbude než doufat, že se k moci nedostane někdo ještě horší.  Systém, který závisí na tom, kdo ho řídí je prostě systém špatně nastavený, a ani změna parametrů(lidí) nic nevyřeší. 
Proto jsem k podobným akcím dost skeptický, byť se jich účastním, na to se rezignovat nesmí, jen proto, že upínají své naděje a síly nesmyslným směrem.