Stát jako firma, firma jako stát

Pan premíér nám tu již druhé volební období ukazuje jak řídí své firmy.
Tedy tak transparetní to on zase není, aby nám tu ukazoval přímo na těch firmách,  a jeho firmy teď vlatně vlatní naprosto nezávislá osoba, proto aby neměl přehled o tom v čem zrovna jeho firmy podnikají a on tak svým politickým vlivem a hlasováním nemohl těmto firmám, třeba pomocí zákona, přihrát nějakou tu miliardičku. Tou osobou je jeho manželka, asi si spolu moc nepovídají, a tomu se dá podle instagramu ctěné choti celkem věřit.
Ale to je pohádka jiná, vhodná pro bulvární novináře.
Co mě zaujalo je ta myšlenka řídit stát jako firmu. Tedy ani mě tak nezaujala myšlenka jak řídit stát. Stát v současné podobě je prostě neuřiditelný i kdybychom sehnali 200 Mirků Dušínů do parlamentu 20 Jindrů Hojerů do vlády a svatého na hrad.
Onkolog by řekl, že stát už metastázoval a zbývá jen nasadit léky tišící bolest. Je jen otázkou času, kdy stát zabije své hostitele, tedy podnikatele a firmy. Ale zkusme otočit ten myšlenkový pochod inteletuálního giganta, který toho času třímá otěže ve Strakově akademi.  Takže myšlenku otočíme a založíme firmu, kterou budeme řídit jako stát.

Je celkem jedno co bude vyrábět. Ale pro své zaměstnance bude přímo blahodárcem. Jako majitel firmy pro začátek rozhodnu, ža každý zaměstnanec dostane dejme tomu  50 000 Kč měšíčně.
Já jako zakladatel budu pochopitelně bez platu, jsem přeci mesiáš. Jelikož, jak jsme řekli, stát již metastázoval natolik, že si ukrojí část pěněz z každé kruny která se na jeho uzemí ovjeví a jen trochu se pohne. Takže zaměstnacům na ruku přijde 27 766 .
(Pro podrobnosti si do nějaké mzdové kalkulačky dejte hrubou mzdu 37 300 a vyjdou vám pro mě jako zaměstnavatele náklady přesně těch 50 tisíc, které jsem vám jako zaměstnacům slíbil).

Takže nastane den výplaty a vy stojíte před mzdovou účetní, která vám má vyplatit v potu tváře vydřených 27 766 korun, a vy už přesně víte za co je utratíte.
Ale počkat!!!!
Já vám přece zajistil práci, máte tu teplo, teče tu voda, v závodě funguje ostraha a dokonce máme i závodního lékaře a jednotku hasičů. To přece není zadarmo a já neberu žádný plat, takže se musíme nějak dohodnout co třeba takových 15 % poplatek za služby, které vám naše firma poskytuje? To je přeci fér!
Takže mzdová účetní z vašeho výplatního sáčku (ano to kdysi fakt existovalo) odsype 4 100 korun na pokrytí toho nejzákladnějšího provozu firmy.
Ale naše firma jde ještě dál!
My se dokonce o své zaměstnance staráme i v době kdy už u nás nepracují! A to jiste uznáte, že je benefit jakého se od ostatních vydřiduchů jen tak nedočkáte. A pocohpitelně nic na světě není zadramo, a taková doživotní zárkuka příjmu jiste stojí tak řekněmě za… no třetina je dost, tak těsně pod asi tak 31,5 %  je v pohodě ne?
Za to se každý bude mít alepoň jakž takž i když o práci přijde, nebo zastárne. Takže odsypeme dalších  6 500 krunek. To víte firma je tu dlouho a lidí kteří jsou už v důchodu stále přibývá.
Pak tu máme taky tu partičku, která měla zametat tovární dvůr, ale o jisté doby do práce sice nechoděj, ale přece je nencháme umřít hlady, tak jim z těch šesti a půl tisíce taky něco dáme, přece nechceme aby nám tu h hladu kradli v kantýně.
Ale co když onemocníte? Péče závodního lékaře je sice už v 15% dani, ale ta pokryje tak jeho plat, plat sestry, otop a světlo v ordinaci.
Léky, licence, obvazy a všechny ty sepeptičky okolo lékařské praxe, to jsou pálky to mi věřte. Je fakt , že pravděpodonost, že onemocníte je nižší než ta, že zestárnete, tak na doktora bude stačit míň. Řekněme jen 13,5 %. Takže odsypeme dalších 2 700 na doktora. Kolik že vám to zbylo z těch 27 766 na kterých jsme se dohodli?
27 766 – 4 100- 6 500- 2700  to je suma sumárum nějakách 14 a půl tisíce…

A sakra to se zdá málo i mně…
No něco s tím uděláme, já se uskromním a řekněmě že každému zaměstnanci odpustím, no dejme tomu 2 tisíce z té puvodní daně, takže tady máte zpět 2 000 a berte to jako dárek od hodného zaměstnavatele.
Takže tu máte 16 a půl tisíce čistá ruka.
Jo a jestli to chcete utratit všechno tady za jídlo tak vás musím sice nerad, ale musím upozornit, že v kantýně je na jídlo přiážka 15 % z ceny a na ostatní věci 21 %. To víte, dal jsem vám přece za svého ty dva tísíce tak je přece jasný, že alespoň něco chci zpátky.
Cože? Že už toho máte dost a chcete si v kantýně koupit cigára a chlast?
Víte jak je to nebezpečné? A jak vám to škodí zraví?
Takže za kazdou flašku si beru kilo a za krabičku cigaret asi 80 korun, je to pro vaš zdraví!
Jo a zařídil jsem vám i zaměstnaneckou benzínovou pumpu, to taky něco stálo, takže ke každému litru benzínu si připočítejte 13 kaček a k celkové ceně opět tu mou přirážku 21 %.
Nezapomeňte, že to osobně dělám bez platu a navíc jsem vám dal ty dva tisíce ne?
Zní vám to fér?  Pracovali byste v takové firmě?
Když vidím vysledky průzkumů i voleb většina asi ano…  Mnoho lidí dá bohužel přednost špatné, ale jakž takž jisté péči, před vlastní zodpovědností, která by mu přinesla mnohem větší prospěch. Schválen si psočítejte kolik byste měli na důchod ušetřeno v tomto případě za 35 let, které po vás současný důchodový systém chce. 12*35*6500 to je 2 730  000 a to jen kdybyste si to dávali do matrace. I jen s jednoprocentním ročním úrokem to bude přes 3 miliony.
Já bych radši bral tohle, než trnout co do té doby zase s tát s důchody vymyslí. Pokud se vám chce hledat vzorec na složené úročení zkuste si vypočítat kolik by to bylo pokuby byste to uložili třeba jen na 1% úrok.
Chtěli byste dělat v takové firmě?  A co kdybyste museli, protože vám od malinka tvrdí, že již narozením jste s tou firmou uzavřeli smlouvu? Co by vám zbylo pokud byste chteli víc? Někteří by nekupovali v kantýně, ale pokud by měli to štestí a bydleli vedle jiné firmy, která v kantýně u jídla nebere  15 ale jen 5 %. Jiní by nedbali pofiderně uzavřené smlouvy a rozjeli se pracovat do jiných firem. No a mnoho dalších by se rozhodlo, že se pokusí alepsoň po kouskách si potají v té firmě něco uzobnou. Tu vezmou roli toaletního papíru, ti šikovnější a odvážnější  by zajištovali dodávky jiných firem do této za malu provizi… Takže ta firma by pomalu zrtácela na výonu a začala by se zadlužovat…. Jak dlouho asi vydrží?