Ještě jsem nečetl komentáře k právě proběhlým polským volbám, ale vzhledem k výsledku si je dovedu živě představit.
Nebudu se tu zabývat, zda je právo a spravedlnost hrozbou, či nadějí pro Polsko a EU, ani tím zda s jejími názory souhlasím, spíše ne, ale o to mi dnes nepůjde.
Zkusím se zamyslet, proč nevítězí ony „správné“ strany, které jsou označovány různě.
Sluníčkářské, kavárenské, prounijní, proevropské, liberální(sic!) a jinak. Asi mi rozumíte, které mám na mysli.
U nás je reprezentují třeba STAN, TOP09, zelení, nově asi také ODS.

Neustále se hledají příčiny a důvody, proč se tyto strany potácí okolo smtelné 5% hranice.
Osobně si myslím, že kromě neschopnosti se spojit, protože jejich programy jsou si jako vejce vejci a ve hře jsou tedy osobní ambice „leaderů“, a ne myšlenka, což lidé taky vidí, je na vině i jistá nekonzistentost v názorech a postojích, a odmítání jakékoliv diskuze – v tom si opoziční strany nikterak nezadají s Babišem, který je přímo esencí toho co jsem popsal, jen to dokáže schopněji prodat.

To je důvod, proč je volí jen lidé, kteří mají naprosto totožné názory. Povětšinou tyto strany nedovolují ani malou odchylku od „správného“ směru. Tvrdě se brání nálepce „ideologická“ strana, ale právě tak se chovají.

Člověk, který například je pro silnou integraci evropy, ale jsou pro něj například nepřijatelné sńatky homosexuálů, nebo se bojí islámského teroru, je pro ně nácek a xenofob a velmi otevřeně jím příznivci těhto stran pohdají.
Takový člověk jim prostě hlas nedá, i když z 80 % s jejich programy i souhlasí, ale pokud mu TOP předloží plakát, že je mmalý český debil, který se cpe párkem s „hořticí“ viz zde https://www.lidovky.cz/domov/top-09-zablokovala-sve-stranky-parky-s-hortici-jsou-soucast-kampane.A140423_150559_ln_domov_vsv/foto/VSV52bd9f_top.JPG,  Pak takový člověk prostě nemá mnoho možností koho volit, buď si opravdu řekne, že v tom případě je pro něj Babiš menší zlo, protože hlavní motiv politiky Babiše, je nebýt s nikým ve sporu, tedy kromě Kalouska pocohpitelně. Jinak klidně slíbí všechno všem, nebo si takový volič najde tzv. „populistickou stranu“, která je mu nejbližší, a která mu „blahosklonně“ povolí i jiný názor třeba na tu „evropu“.
Alespoň jsem tedy neviděl od SPD plakáty, které tvrdí, že kdo chce být v EU je debil.
Kromě této ideologické „zaťatosti“ je tu onen problém s onou nekonzistecí lidově zvané dvojí metr.
Trestní stíhání Babiše je nepřijetalné, ale stíhání třeba hejtmana Půty, nebo tehdy mionistryně Parkanové je jen zhra hrzené opozice.
Dotace do soukromé firmy politika jsou v případě Babiše zlem, které by si žádný politik dovolit neměl, ale dotace do rybníků pana Schwarzenberka to je přece něco uplně jiného.
Pkud Rusové anektují uzemí cizího státu, je v pořádku přestat ubytovávat ruské hosty ve svém hotelu(což podle mě je), ale pokud si hospodký napíše, že kvůli terorismu odmítá obsluhovat muslimy je oheň na střeše.
A na to je mnho lidí velmi háklivých. A proto se tyto strany nedočkají ani v nejbližsí době velkého úspěchu.
Buš se profilujte jako silně ideologické strany, které však mají velmi malý elektorát – a jako členy Svobodných o tom vím dost, to mi věřte, nebo se spojte ať ty své ovečky alespoň netříštíte. Ale to pak nastane velká debata o tom, kdo bude hoden oněch cca 15-20 % voleního výsledku konzumovat. Protože ač se často tyto strany tváří jako spojenci o jejich představitelech se to často říct nedá.
No a nebo nadále své oponenty urážejte, zesměšňujte a jdětri si navzájem po krku, ale pak se nedivte, že vítězí „populisté“.