V kontaktních kampaních, při besedách, nebo facebooku i v jiných diskuzích se vyprofilovaly dvě skupiny lidí, které zastávají naprosto pevný postoj k euru.
Jedni jsou bezhlavě pro zavedení eura v ČR a pokud možno co nejdříve a jejich argumenty jsou často jako od svazáků z let nedávno minulých, jen SSSR a kolchozy nahraďte EU a eurem a jejich argumentaci máte jako na dlani.
Druhou skupinou jsou naopak lidé, kteří euro odmítají pomalu jako ďáblův nástroj, s argumentací opět velmi podobnou oněm svazákům, jen dosaďme USA a Wall Street.

Jelikož už jsem pochopil, že ani jedny nepřesvědčím a v podstatě mi jsou protivné oba tábory. Pochopitelně méně mi vadí ti „odprírači“, ti alespoň nenutí nikomu svůj sen.
Pokusím se o vysvětlení podle mě validních námitek a věcných argumentů proč nesouhlasím s tím, aby v naší zemi bylo euro jediným platidlem.

Euro chápu jako dobrý nástroj co se týče ekonomické roviny. Stejně jako je někdy lepší platit, dolarem, korunou nebo třeba zlatem, je za určitých podmínek lepší platit eurem. Těch důvodů může být celá řada a není podstatné, kdy nastupuje který z nich.
Největší problém Eura je to, že zároveň se zavedením Eura přišly státy o své měny, a to ne postupně jak by tomu bylo, pokud by Euro bylo výhodné pro všechny.
Stejně jako postupně a bez politických nařízení zmizely parní lokomotivy a obloukové lampy.
ALE!
Euro už není ekonomický produkt, ale blouznivý sen EU.

V ekonomii existuje pojem „Optimální měnová oblast“. Stejně jako je nesmysl aby v Hodoníně a například v Ústí nad Labem měli svoji lokání měnu, je podobný nesmysl aby stejnou měly třeba Helsinky a Athény.
Podmínek pro to, aby daná oblast splňovala onu optimální měnovou je mnoho a nutno říci, že jak Eurozóna, tak i ČR jich dost splňuje. Ale bohužel platí to, že jakmile jen jedna není splněna, nastávají problémy a o tvrdit o Euru, že je bez problému, nenapadne snad ani Kalouska a jiné vyhlášené eurooptimisty.
Zde jsou ty, o kterých si myslím, že přinesou zkázu nejen euru, ale bohužel i velké problémy zemím, které se na něj upnuly, bez možnosti vycouvat zpět ke své měně (třeba Německo taková zadní vrátka má, proč asi?)

Zde jsou ty, které myslím nefungují a časem přinesou opravdu velké problémy:

Optimální měnové oblasti jsou takové oblasti, v jejichž rámci se lidé snadno pohybují
Tady si řeknete, co ten blázen říká? Máme přeci Shengen a úplně klidně můžu nastoupit zítra třeba u linky na zpracování sobího masa ve Finsku, nebo u lisu na olivový olej v Řecku ne?
Jistě na papíře to tak je, ale jak víme, papír snese hodně a nemyslím, že je stejně snadné odjet z olivového háje pracovat na sobí farmu, jako přesunout se z Ústí do Hodonína.
Už díky jazykové a kulturní bariéře, o odporu místních pracovníků a hlavně odborů ani nemluvě – vzpomeňtě si třeba na české řidiče kamiónů ve Francii, proste i kdyby se Dominik Feri nechal ostříhat, úplně volný pohyb praconíků mezi všemi zeměmi eurozóny není a nemyslím, že kdy bude.

Optimální měnovou oblast tvoří země, které se dohodly na vzájemné kompenzaci nepříznivých hospodářských šoků.
toto přímo zakazuje slavná Lisabonská smlouva v článku 125, kapitola 1, hlava VIII To, že přesto vznikají nesmyslné eurovaly a stabilizační mechanismy, je spíše důvod k nepřijetí.
nevím jak vy, ale já bych se ve spolku, který mění svá závazná pravidla podle toho jak se to zrovna hodí necítil úplně dobře.

Již tyto dvě mé námitky pro mě osobně jsou dostatečným důvodem pro nepřijmout euro jako jedinou měnu v ČR. A stejně jako já nepřesvědčím nadšence z TOPky tak ani oni my tyto obavy nenvyrátí.