Předvolebním Českem buráci „problém“ dvojí kvality potravin.
Zcela správně někteří poukazují na to, že v Německu se nakoupí levněji a kvalitnější zboží než u nás. S tím musím souhlasit, neboť sám často do Německa potraviny nakupovat jezdím. A soudě podle SPZ je náš stále víc a víc a i proto jeden z billboardů naší strany byl právě před obchodním centrem v Žitavě.
Co však již úplná pravda není ,je to, že se tento stav dává za vinu EU.
Není v tom uplně nevinně, ale hlavní probém v tomto případě není zlý Brusel ani nadnárodní koncerny.
Vinou EU je to, že tupou propagandou zaměnila volný trh za ten jednotný a ani ten její jednotný není jednotný. Přesto to bude spouta lidí omílat donekonečna. Prostě se smiřme s tím, že trh jednotný není a v EU je trhů tolik, kolik je států.
A jak je dobrým zvykem, státy si rády „zobnou“ ze všeho, co jejich občané vyprodukují.
Ten německý, je o něco málo nenažranější než ten náš a tak tak některé věci vyjdou laciněji.
Pojdmě si dát malý příklad. Nadnárodní koncern vyrobí potravinářský výrobek a po složitých marketingových úvahách nasadí jednotnou cenu 10 euro, tedy 250 Kč pro celý trh EU. Pomiňme nyní jiné náklady, než ty na zaměstnace, který ho bude prodávat a  koncern mu opět v celé evropě vyplatí 2 eura. Jak bude vypadat zisk koncernu v Německu a u nás?
Při kurzu 25 Kč za euro a nákladech 2 € se bude tento výrobek v němcku prodávat za 12 € bez DPH a u nás za 300 Kč bez DPH. Tedy za naprosot stejnou cenu(12×25 Kč)
S DPH to na pultech bude vypdat takto:
Německo 12,84 €- tedy 12+9% DPH ( 317,5 Kč), ale v u nás to bude již za 345 Kč 300+15% DPH  tedy zpětně 14,16€
Už tady je vidět proč jsou u nás potraviny dražší, ačkoliv zlý koncern dostane nakonec jen svých 10 euro za prodaný výrobek.
Ale proč jsou proboha ještě k tomu nekvalitnější?!!
S tím přece Brusel musí něco udělat!!!
Boužel nemusí a ani moc nemůže. Teda jistě, mohl by, kovaných komusitů tam je jistě dost, a tak by další regulací nepohrdli, ale i v tomto případě si za to můžeme sami.
Problém je v odvodech, které za zaměstnance platí zaměstnavatel. Opět pro zjednodušení:
Německo – plat 2 € Zaměstnavatel platí stejně jako zaměstnanec 9 % jak za zdravotní, tak za penzijní pojištění (zaměstnec pak platí i další daně a poplatky, ale to je na jiný příběh) tedy zaměstvatel aby mohl vpylatit 2 € odvede státu 2× 9 % tedy 36 centů.
V české republice z 50 korun odvede zaměstnavatel 9% zdravotní daň a 25(!) % sociální daň (zaměstnanec pak o něco méně, v tom to máme lepší) Celkem tedy z té padesátikoruny, neboli 2 eur celkem stát dostane (4,50+12,50) 17 Kč což je ale centů  68!
Zlý kapitalista tedy při naprosto stejné ceně a platu zaplatí našemu státu na tom jednom výrobku o 1,28 (DPH+Odvody) eura, tedy 32 Kč víc než v Německu,  a o to tedy má nižší zisk.
Co tedy může udělat? Jistě mlže se smířit s nižsím ziskem, ale to se mu pocohpitelně nechce.
Takže buď českému zaměstnanci zaplatí méně, nebo ušetří na složení výrobku.
A tak dělají obojí a nám se to nelíbí.
Oprávněně.
A obviňujeme, a spíláme jako diví. Ale spíláme špatným směrem. Ne zlý kapitalista může za vysoké ceny. Je to nenažranost státu, po kterém voliči chtejí cíc a víc ber kde ber, A stát nemá kde jinde brát než v kapse občana, tak nám bere. A mnoho politiků a bohužel čím dál více voličů z toho viní trh a kapitalismus.
Ale to, v čem žijeme kapitalismem není.