Představte si, že vám někdo řekne, že zná zdroj energie, která dokáže svítit, pohánět stroje, auta i topit. A že se stačí rozpohybovat malinké kousky téměř každé látky a to  třeba jen za pomocí slunce. A tou tajemnou energií je „mlno“.
Pravděpodobně ho budete mít za blázna a snílka, ale chlácholivě ho poplácáte po rameni a řeknete mu, že myšlenka je to hezká, ale jen těžko může fungovat v reálném světě. A přesto takoví snílci kdysi uspěli a díky nim nyní mlnu říkáme elektřina a nikdo nepochybuje, že opravdu funguje.
Stejně tak se my libertariáni setkáváme s tou posměšnou poznámkou, že naše myšlenky by nemohly v reálném světě fungovat.
A přesto, stejně jako elektřina, fungují, jen jim neříkáme libertariánství, stejně jako elektřině neříkáme mlno.

Libertariánské principy uvádíte v život pokaždé, když si něco koupíte, namísto toho abyste to ukradli. Nebo tehdy, když nepraštíte někoho, kdo vás otravuje.
Neděláte to?
Drtivá většina asi opravdu nekrade a neubližuje cizím lidem.
Ale dodržujeme to vždy a všude?
Liberariáni ano, a v tom je ten rozdíl mezi tím, jak by to mělo fungovat a jak to opravdu funguje.
Teď jako kdybych slyšel, co si to o mě myslí? Že okrádám ostatní a šikanuji je?
Ne, o většině z vás si to nemyslím, tedy to, že to neděláte osobně. Pokud to dělá někdo za vás, nemáte s tím až takový problém.
Ruku na srdce, nikdy jste neobhajovali  nějakou dotaci? Nemyslím teď čapí hnízdo, ale co třeba dotaci na kotel?
Co to ale je jiného než krádež?
Vezmete někomu peníze (a tím, že to nazvete spravedlivou daní, to krádeží nepřestane být) a dostanete kotel, bez toho abyste ho zaplatili, jaký je rozdíl jestli máte za moje peníze kotel, nebo mi je ukradnete na ulici z peněženky a ten kotel si koupíte?
A šikana? Opravdu jste nepodpořili třeba „protikuřácký“ zákon, který šikanuje majitele hospod a nutí je dělat něco co sami nechtějí?
Je rozdíl v tom, donutit „bažanta“ na vojně vám nosit jídlo a pití až na kavalec, nebo donutit majitele koloniálu v některé dny zavřít?
Ani vznosná myšlenka ze šikany bohulibý akt neudělá.

Takže myšlenky libertarismu fungují, jen se jimi musíte sami řídit. Ano, vy, já, váš soused, všichni musíte vzít za své, že stejně jako nemáte právo mě mlátit a brát mi věci,jen proto, že se mnou nesouhlasíte, nebo ty věci potřebujete, nemáte ani právo to nechat na někom jiném, i když mu budete říkat stát a sociálně spravedlivá společnost.
Pak pochopíte, že libertariánská společnost fungovat může a dokonce i to, že bude fungovat lépe než tahle.