Zrovna včera jsem psal o tom, jak jsou dotace škodlivé a nespravedlivé. A již tu máme další podobný problém. Úřad pro ochranu hospodářské soutěže chce zrušit projekt kraje na dopravní obslužnost.
Liberecký deník článek uvozuje titulkem:

Doprava je ohrožena, smlouvy prověřuje antimonopolní úřad

http://liberecky.denik.cz/zpravy_region/doprava-je-ohrozena-smlouvy-proveruje-antimonopolni-urad-20141127.html

Myslím, že toto je titulek je jen špatně načasován a namířen. Doprava je ohrožena právě tím, že kraj do ní chce „nalít“ 4 miliardy za 10 let.
V libereckém kraji žije asi 400 tisíc obyvatel. Tedy každý obyvatel přispěje každému 10 tisíc korun a politici již zajistí, že si tak voliči budou myslet, že jim někdo přispívá na dopravu.
Na kilometr provozu autobusu tak připadne cca 30 korun. Ty dostane několik vybraných firem, tím tedy zabrání vzniku jakékoliv konkurence, která nebude mít dostatek financí aby dokázala konkurovat  tomu, že si politik dohodl s nějakou firmou cenu, za kterou běžný občan jezdí taxíkem.
Takže vybraná firma dostane 30 Kč na kilometr plus ještě jízdné od občana.
Občan tedy platí dvakrát.
Nejprve z daní zaplatí oněch 10 tisíc a pak si ještě platí „výhodnější“ jízdné.  Tedy dopravu ohrožuje hlavně toto zvýhodňování velkých firem. A to již vůbec nemluvím o možnosti podezření, že za takovouto dohodou mohou být skryté tlaky a nabídky.
Netvrdím, že tomu tak je, ale nedávný případ hejtmana Půty ukazuje, že taková podezření vznikají a velmi těžko se vyvracejí.
Nebylo by spravedlivější nechat těch 10 tisíc každému člověku v kapse ať si dopravu zajistí s pomocí místních dopravních firem, které jistě začnou vznikat jakmile pozice vyklidí dotovaná konkurence, která teď nemá žádný zájem zlepšovat své služby nebo snižovat ceny.
Jak by asi vypadalo zásbování pečivem, kdyby radnice vybrala jednu pekárnu, která bude pro lidi péct rohlíky a bude za to od politika dostávat pevnou cenu za rohlík a zbytek doplatí zákazník. Tím skončí malé pekárny a ta velká, dotovaná, začne svou ziskovost zvyšovat tím, že bude nakupovat co nejlevnější suroviny a jinak šidit rohlíky – proč by to nedělala? Platbu za rohlíky má zajištěnou.
Má toto vůbec zajišťovat politik? To už jsme tu jednou měli a i ten nejzatvrzelejší milovník reálného socialismu musí připustit, že to, co přestal politik „zajišťovat“ se násobně zlepšilo. Ať již jde o zásobení ovocem, čerstvým pečivem, opravy aut, kadeřnické služby apod. Naopak stále se jen nadává na věci, které „moudří“ politici zařizují pro nás kmány. Pošta, zdravotnictví, MHD, České dráhy …
Buďme hrdí, sebevědomí a připusťme, že si dokážeme sami vybrat jak se dostaneme do města, kdo nám doručí zásilku, nebo který doktor nám provede plánovaný zákrok.
Nepřenášejme na politiky zodpovědnost za naše životy ani v takových s prominutím prkotinách.
Požadujeme nižší zdanění a menší přerozdělování. To je jediná šance, jak omezit vliv firem na politiku‘

 

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *